Your Cart
skrabadlo pre mackyjpg

Ultimátny návod, ako vybrať škrabadlo pre mačky, ktoré budú používať

Pokiaľ sa vaša mačka pazúrikmi rada vyšantí na nábytku, určite ste už riešili dilemu, ako vybrať škrabadlo, ktoré bude skutočne používať. V článku vám poradíme, akým spôsobom môžete odnaučiť mačku škrabať na miestach ako gauč či stolička a naopak, naviesť ju na používanie škrabadla.

Prečo mačky potrebujú škrabať?

Škrabanie pazúrikmi je nevyhnutnosť, ktorá má pre mačku rad pozitívnych benefitov.

Mačka sa pri škrabaní zachytáva pazúrmi o predmet (v lepšom prípade škrabadlo, v horšom prípade o vašu pohovku) a naťahovaním si tak posilňuje svalstvo na predných labkách. Škrabanie je zároveň spôsob, pilníkovanie nechtov, len v mačacom podaní.

4

Najdôležitejšia je však funkcia značkovania si teritória. Škrabanie je jedným zo znakom teritoriálneho správania sa mačiek, ktoré je nevyhnutné pre zdravé sebavedomie vášho malého lovca. Týmto spôsobom mačky hovoria niečo ako „tu bývam ja a toto je môj človek”.

Mačky si tak značkujú priestor, ktorý „vlastnia” (nie nadarmo sa hovorí, že mačka je skutočný pán domu a vy ste len jej spolubývajúci, však?) a v ktorom sa aj vďaka tomuto značkovaniu cítia bezpečne a sebavedome. Pre prípadné ostatné mačky zanechávajú škrabaním nielen vizuálny, ale najmä silný pachový signál. Aj keď si neplánujete doniesť do bytu ďalšiu mačku, prirodzené inštinkty vášho mačacieho spolubývajúceho ho navádzajú zanechávať tieto preventívne výstražné odkazy.

Prečo mačky tak často škrabú práve gauč?

Kvôli vám a vášmu pachu. Mačky si na označovanie teritória vyberajú miesta, kde trávite najviac času a cítiť z nich vašu vôňu. Napríklad gauč, posteľ, prípadne stolička. Čo môžete urobiť preto, aby vaša mačka neškrabala gauč?

  1. Dočasne nalepte na gauč / iný poškrabaný predmet obojstrannú lepiacu pásku. Mačky neznášajú pocit prilepených labiek.
  2. Postavte škrabadlo tesne vedľa daného nábytku, aby mačka mohla naďalej škrabať v blízkosti miesta, kde najviac cíti váš pach.

Takýmto spôsobom znížite atraktívnosť gauča, ale zároveň mačke ponúknete uspokojivú alternatívu, ktorá je príjemná pre jej pazúriky.

4 kľúčové informácie, ktoré potrebujete vedieť pred výberom škrabadla

1. Škrabadlo musí byť dostatočne stabilné

Keď sa naň vaša mačka vyškriabe alebo skočí, nemalo by sa pod ňou hýbať. V opačnom prípade zasa vyhrá váš (stabilnejší) gauč. Aj keď účelom škrabadla je práve škrabanie, mačka ho bude v prenesenom zmysle používať aj ako fitnes nástroj alebo naopak, priestor na odpočinok.

5

2. Aký materiál preferuje vaša mačka?

Skôr, než zainvestujete do trváceho a odolného škrabadla, odpozorujte akú preferenciu materiálu má vaša mačka. Škrabadlá sú najčastejšie vyrobené z vlnitého kartónu, dreva, prírodného sisalového lana a kobercovej tkaniny. Pri škrabadlách podobných kobercu však hrozí, že mačka stratí vnímanie rozdielu medzi škrabadlom a vašim skutočným kobercom, a veselo bude používať oboje.

Škrabe vaša mačka na vlnitý kartón, ktorý ste jej nechali pohodený? Alebo ste ju prichytili ostriť si pazúriky na drevenej stoličke? Na lacnejšom sisalovom škrabadle s rolničkou si môžete overiť, či mačka inklinuje k sisalovým lanám. Možno nakoniec zistíte, že vašej mačke najviac vyhovuje kus polena doneseného z lesa.

V každom prípade by ste mali dbať na to, aby bolo škrabadlo vyrobené zo zdraviu nezávadných materiálov, vrátane lepidla. Napríklad každé designové škrabadlo pre mačky Zuzalo PetHome je ručne vyrobené v Nemecku, z lokálnych a ekologických materiálov. Vďaka tomu má škrabadlo výrazne dlhšiu životnosť ako bežné kartónové škrabadlá. Prémiový vlnitý kartón má certifikáciu FSC a príjemnú vôňu nielen pre ľudí, ale aj pre citlivé ňufáky mačiek.

3. Uprednostňuje vaša mačka škrabať na vertikálnych alebo horizontálnych plochách?

Má tendenciu postaviť sa na zadné a naťahovať sa do vzduchu alebo sa radšej prikrčí k zemi a ničí váš koberec? Aj táto preferencia zohráva svoju úlohu pri výbere škrabadla, ktoré bude mačka skutočne používať.

4 in 1 Skrabadlo pre macky Petkit v3
Škrabadlo Petkit 3v1 spojené s interaktívnou hrou mačku motivuje škrabať si pazúry počas hry.

4. Škrabadlo musí byť položené na mieste, kde trávite čas

Zabudnite na to, že škrabadlo bude skryté na chodbe pri vchodových dverách, zatiaľ čo vy trávite väčšinu času v obývačke na gauči. Škrabanie je prejavom teritoriálneho správania, ktorého ste živou súčasťou. Dnes si môžete vyberať zo širokej ponuky krásnych designových škrabadiel, ktoré sa hodia do každého interiéru.

skrabadlos ingha v spalni
Škrabadlo Singha ako funkčný bytový doplnok v spálni.

Náš príbeh: ako sme zistili, aký typ škrabadla bude používať kocúr Katze

kocur katze
Kocúr Katze na posteli. Dole pri labkách môžete vidieť inkriminovaný kus palety.

Keď sme si adoptovali kocúra Katzeho, mali sme posteľ z neopracovaných drevených paliet. Po pravej strane matraca vyčnieval kus dreva z palety, ktoré si Katze obľúbil ako svoje horizontálne škrabacie miesto. Často sa tam zastavoval aj počas hry, aby si naostril pazúriky a pokračoval vo svojich výpadoch za hračkou.

Takto sme zistili, že Katze preferuje horizontálne položené škrabadlá, pri ktorých sa môže zastaviť kedykoľvek počas naháňania loptičky hore dole po byte. Poloha pri posteli, v ktorej bolo cítiť náš pach, bola už len bonusom. Keď sme zmenili posteľ, vedeli sme, že potrebujeme kúpiť škrabadlo, ktoré je voľne položené na zemi na mieste, kde trávime čas. Katze si naň okamžite zvykol, hoci škrabadlo sa presunulo do obývačky.

Tip od vás

Pokiaľ si mačka na škrabadlo nevie zvyknúť, skúste tento trik. Nájdite tričko alebo iný kus oblečenia, ktorý ste ochotný obetovať. Noste ho čo najdlhšie, spávajte v ňom, nechajte ho čo najviac nasiaknuť vašim pachom. Keď budete cítiť, že tričko vonia ako vy, roztrhajte ho na kúsky a omotajte ho sisalovým motúzom okolo škrabadla.

A ešte jeden extra tip od nás

Ak sa chcete poistiť, že mačka bude používať škrabadlo, skúste ho postriekať sprejom s výťažkom z byliny kocúrnik obyčajný. Táto bylinka, ktorá má na mačku priam sedatívne účinky, robí zázraky. Efekt vône kocúrnika trvá len pár minút, ale pomôže mačke rýchlejšie si obľúbiť škrabadlo.

Ako sa vám podarilo naučiť vaše mačky na škrabadlo? Podeľte sa s nami v komentári o vaše triky, radi ich pridáme do článku pre ostatných zúfalých majiteľov mačiek.

Pridaj komentár
Krmivo bez nezmyslov

100% čisté zloženie

Doprava zdarma

pri objednávke nad 59€

Jednoduché vrátenie tovaru

do 14 dní

100% Bezpečný nákup

MasterCard / Visa

Prihlásením súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

PREDAJŇA

Zuzalo – chovateľské potreby
Grösslingová 11, 811 09
Bratislava – Staré Mesto

Po – Pia 10:30 – 13:00 a 13:30 – 18:00

So
10:00 – 14:00