Your Cart
fitmin krmivo

Príbeh jednej misky – nazrite za oponu výroby krmiva Fitmin

Rozmýšľali ste niekedy, ako sa do jednej homogénnej misky s krmivom zmestia všetky výživné látky, ktoré vaše zviera potrebuje? Na príklade českej značky Fitmin, ktorá je o svojich výrobných procesoch veľmi otvorená, sme sa rozhodli vám tento priam vedecký proces priblížiť.

vyroba krmiv fitmin
Zdroj: Fitmin

Začína to (nielen) vysokým obsahom čerstvého mäsa

Na začiatku je výber surovín. Vyvážené zloženie krmiva má u každého dobrého výrobcu na starosti výživový špecialista pre zvieratá.

„Čerstvé mäso do kvalitných krmív určite patrí. Pri výbere však myslite aj na pestrosť a vyváženosť. Mäso nie je všetko. Kŕmna dávka musí byť predovšetkým nutrične vyvážená. Pri kvalitných krmivách má každá surovina svoj význam. A to aj v prípade rastlinných zložiek, ktorá je zdrojom vlákniny alebo sacharidov, teda rýchlej energie pre organizmus. Vo Fitmin tvoríme receptúry tak, aby pokrývali všetky potreby aktívnych a spokojných zvierat,” hovorí Ing. Adéla Palacká, nutričná špecialistka z Fitminu.

Adéla Palacká
Výživová špecialistka pre petfood, Ing. Ádela Palacká z Fitminu. Zdroj: Fitmin

U kvalitného výrobcu si pod pojmom čerstvé mäso môžete predstaviť mäso, ktoré neprešlo medzistupňom výroby, ako napríklad varením alebo sušením. Ideálna je kombinácia svaloviny, ktorá má vysoké množstvo bielkovín, vnútorností s vysokým obsahom výživných látok a rýb.

Máme mäso. A čo ďalej?

Suroviny sa najprv rozomelú, aby sa jednotlivé zložky krmiva dobre premiešali. Vzniknutá zmes následne prejde extrúziou, na ktorej konci sú dobre stráviteľné granule s vysokým obsahom živín. Čo je to extrúzia? Proces, vďaka ktorému sa môže pri výrobe použiť aj úplne čerstvé mäso. Ppri vysokom tlaku a teplote okolo 130° C sa z premiešanej zmesy vytlačia kompaktné granule, ktoré sú síce malé, ale obsahujú v sebe oveľa väčší objem vstupných surovín, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Vo Fitmine došli až tak ďaleko, že si pred rokmi postavili vlastnými silami extrudér, ktorý mali ako prví v Česku. Na tejto výrobnej linke mesačne spracujú zhruba 20 ton mäsa.

fitmin extruder
Zdroj: Youtube

Počas výrobného procesu sa suroviny zbavia prípadných baktérií a mikroorganizmov, pričom nedochádza k strate prospešných látok. Navyše, extrúzia pôsobením vysokej teploty a tlaku naruší bunkový obal v rastlinných surovinách a tie sú tak ľahšie stráviteľné. Zvieratá tak môžu využiť maximum živín, ktoré krmivo obsahuje. Áno, aj tých rastlinných.

Nie je múčka ako múčka

Okrem čerstvého mäsa sa do kvalitných granúl pridáva aj sušené mäso, často pomleté vo forme múčky. Mäsová múčka si získala zlú povesť, pretože lacní výrobcovia používajú múčku z pochybných zdrojov z kafilérii a výsledkom sú potom granule otáznej kvality aj pôvodu.

Vedeli ste, že obsah živín v múčke však môže byť až 4x vyšší ako v čerstvom mäse? Mäsová múčka je vždy len tak kvalitná ako jej vstupná surovina. Kvalitné sušené mäso má v zložení vždy uvedený druh – napríklad jahňacie, kuracie alebo hovädzie. Viac sme o tom písali v článku 5 najhorších surovín, ktoré obsahujú lacné granule.

Ako rýchlo rozpoznať, že sa krmive nachádza nekvalitná múčka? Pozrite sa na množstvo minerálnych látok v obsahu analytických zložiek, ktoré nájdeme pod pojmom popol. Podľa Fitminu by obsah popola v krmive nemal prekročiť 9%.

fitmin zlozenie
Zdroj obrázku: Fitmin

Jedna z najcennejších a zároveň najdrahších zložiek receptúr krmív je hydrolyzované mäso. Hydrolyzované mäso je veľmi chutné, aromatické a často je odporúčané psom s alergiou. Okrem zlepšenia chuti granúl má vo svojej receptúre miesto aj ako ďalší bohatý zdroj živočíšnych bielkovín. Rovnako ako pri múčke, aj tu je dôležité, z akého zdroja hydrolyzované mäso pochádza.

Čo ďalšie okrem mäsa?

Proces extrúzia neničí len baktérie v mäse, ale aj vo vajciach. Nemusíte sa preto obávať prípadnej kontaminácie ako pri ich surovom stave. Vajcia sú veľmi cennou surovinou, lebo sú bohaté na bielkoviny, tuky, minerálne látky a vitamíny. Do potravín pre ľudí aj psov sa často pridávajú v sušenom stave, pretože to zabezpečuje ľahšiu manipulovateľnosť aj dávkovanie.

Okrem vajec pridáva Fitmin do všetkých svojich produktov aj lososový olej a kurací tuk. Zdravotné benefity lososového oleja sú všeobecne známe. Je zdrojom kvalitných esenciálnych omega 3 mastných kyselín nevyhnutných pre zdravý rast a vývoj zvieraťa. Tieto kyseliny pôsobia protizápalovo, posilňujú cievny systém aj mozgovú činnosť, pozitívne ovplyvňujú reprodukciu a podporujú imunitu.

Kurací tuk je zasa pridávaný najmä kvôli chuti. Ak však na etikete krmiva nájdete iba „živočíšny tuk”, mali by ste spozornieť. Výrobcovia kvalitného krmiva takmer vždy uvádzajú aj zdroj živočíšnych surovín (bravčový, kačací atď.).

Rastlinné suroviny v krmive majú svoje miesto

Okrem rastlinných zložiek do krmiva patria aj bylinky, ovocie a zelenina, ktoré spestrujú receptúru a zároveň prospievajú správnemu vývoju a fungovaniu organizmu. Na rozdiel od iných prémiových výrobcov, napríklad kanadskej Acany, Fitmin navyše pridáva aj funkčné potraviny, známe aj ako superfood alebo superpotraviny. 

„Životný štýl dnešných psov a mačiek je veľmi vzdialený tomu pôvodnému. Športujeme s nimi, zúčastňujeme sa výstav, alebo nám dokonca pomáhajú pri práci – napríklad ako policajný, záchranársky a canisterapeutické psi. S touto premenou idú ruka v ruke aj odlišné požiadavky na krmivá, ktorá musí poskytnúť nielen komplexnú a plnohodnotnú výživu, ale zároveň pôsobiť preventívne proti najčastejším problémom organizmu psov i mačiek,” hovorí výrobca Fitmin.

Čo presne si môžete predstaviť pod pojmom funkčné potraviny? Pri krmive pre psy a mačky sú to najmä kĺbová výživa, psyllium na lepšie trávenie, probiotiká pre podporu črevnej mikroflóry alebo chlorella pre obranyschopnosť, huba shiitake pre detoxikáciu organizmu či pivovarské kvasnice ako zdroj celej škály vitamínov skupiny B.

Ak sa vám tento prístup k výrobe krmív páči, gurmánske granule Purity Semimoist pre labužníckych psov sme vyhlásili za hrdinu tohto mesiaca. Počas celého júla ich môžete kúpiť v 15% zľave.

hrdina mesiaca fitmin semimoist

Pre mačky sme zasa pripravili akciu na granule Fitmin Purity Senior a Fitmin Purity Kitten.

Pridaj komentár
Krmivo bez nezmyslov

100% čisté zloženie

Doprava zdarma

pri objednávke nad 59€

Jednoduché vrátenie tovaru

do 14 dní

100% Bezpečný nákup

MasterCard / Visa

PREDAJŇA

Zuzalo – chovateľské potreby
Grösslingová 11, 811 09
Bratislava – Staré Mesto

Po – Pia 10:30 – 13:00 a 13:30 – 18:00

So
10:00 – 14:00